Zielono mi, czyli o zaletach zieleni w przestrzeni miejskiej

admin on 24 listopada, 2019

Zieleń to istotny punkt projektowania przestrzeni miejskiej. Często nie zdajemy sobie sprawy jak pozytywny wpływ mają na nas rośliny, które rosną w mieście.

Dodatkowo dobrze zaprojektowana natura w znaczący sposób poprawia wizerunek miasta. Począwszy od kwiatów w donicach przy chodnikach, przez drzewa pomiędzy budynkami, klomby nasadzone na rondzie, kończąc na dużych parkach.

Lubimy jak w mieście jest zielono. Niejednokrotnie byliśmy świadkami, gdy brzydkie betonowe osiedla zmieniały swój obraz, przez nasadzenie drzew i zadbanie o roślinność pomiędzy domami. Czujemy wtedy, że jest ładnie i poprawił się komfort przebywania w danym miejscu, ale co oprócz walorów wizualnych daje nam przyroda w mieście? Przedstawiamy kilka zalet!

drzewa na balkonach aleja drzew w parku drzewa i kwiaty w parku

Drzewa oczyszczają powietrze

Jedno drzewo wytwarza latem ilość tlenu, która wystarczy do oddychania dla kilku osób na dzień. Drzewo, które ma 10 metrów, czyli mniej więcej tyle ile liściaste drzewa alejowe, produkuje ok. 118 kg tlenu/rok.

Drzewa i krzewy są dodatkowo niesamowitymi pochłaniaczami dwutlenku węgla. Wbudowują go trwale w swoje drewno, w odróżnieniu do innych roślin zielonych (kwiaty), które dwutlenek węgla muszą w zmniejszonej ilości, ale w końcu oddać.

Drzewa nie tylko produkują tlen, ale także oczyszczają powietrze. Zieleń miejska pochłania zanieczyszczenia istniejące w atmosferze miasta, jak również nieprzyjemne zapachy. Rośliny oczyszczają miasto m.in. z amoniaku, dwumetylobenzenu i formaldehydu.

Dzięki drzewom jest chłodniej

Zieleń miejska sprzyja przyjemnemu chłodowi latem. Duże drzewa wyparowują wodę do 450 litrów na dzień. Dzięki temu latem mamy ochłodzone i nawilżone powietrze, co w mieście przy budynkach i samochodach oddających ciepło jest bardzo ważne.

Beton i inne materiały budowlane szybko się nagrzewają. Według badań ustalono, że już zwykły trawnik sprawia, że temperatura nad nim jest 10 stopni niższa niż nad asfaltowym chodnikiem. W mieście, gdzie powietrze jest bardziej suche i cieplejsze niż poza nim, chłodzenie to bardzo ważny czynnik.

Nie zdmuchnie nas wiatr

Drzewa hamują prędkość wiatrów. Przyczynia się to nie tylko do tego, że nie mamy zdartych dachów w mieście, ale również dzięki temu zimą mniej ciepła ucieka z budynków.

Widok na budynki, drzewa, trawwniki z lotu ptaka

W zdrowym drzewie, zdrowy duch

Udowodniono, że drzewa wydzielają substancje zwane fitoncydami. Działają one w sposób zbawienny na nasze samopoczucie i zdrowie. Dodatkowo drzewa iglaste wydzielają liczne olejki eteryczne, które dobrze wpływają na nasz układ oddechowy, mają działanie bakteriostatyczne,a niektóre nawet bakteriobójcze.

balkony z zielenią

To tylko kilka zalet, które niesie ze sobą obecność drzew w przestrzeni miejskiej. Z racji, że zieleń to nieodzowna część projektowania przestrzeni miejskich, dla zakupu nieruchomości, to czynnik w dużym stopniu wpływający na atrakcyjność danego budynku czy mieszkania.

0 comments
Post a comment